MČR St. žačky – Chropyně

13. – 15. června se konalo v Chropyni Mistrovství České republiky starších žákyň. Stříbrné medaile jsou sladkou tečkou za výbornými výkony v celém turnaji. Několik individuálních ocenění potěšilo, jen nás mrzí remíza s Chropyní (Mistr republiky) – soupeř srovnal v poslední minutě náš dvoubrankový náskok .

Soupeři našich děvčat byli vítězové jednotlivých oblastí. Domácí Chropyně (severomoravský kraj), Krčín (východočeský kraj), Bakov (středočeský kraj), Most (severočeský kraj) a Plzeň Újezd (západočeský kraj).

VRACOVSKÁ DĚVČATA SE STALA VÍCEMISTRYNĚMI V KATEGORII STARŠÍCH ŽAČEK PRO ROK 2014, GRATULUJEME!

Sestava: Jurečková Lucie – Repíková Michaela, Fridrichová Alžběta, Novotná Vanesa, Somrová Veronika, Kutarňová Ema, Kolibová Tereza – Jandásková Klára, Polanská Natálie, Niklová Eliška, Šafářová Kateřina, Čajková Karolína

Komentáře k utkáním

Vracov – Most 26:16 (14:9)
Branky: Jandásková (10), Polanská N. (10), Šafářová (4), Niklová (2)

Soupeřky se ihned ujaly vedení z prvního útoku. Vracov z následného útoku během pár sekund srovnal, ale soupeřky opět dokázaly strhnout vedení na svou stranu. Úvod utkání vypadal na velmi zajímavý a vyrovnaný zápas. Vedení Mostu 2:3 však bylo poslední, poté vedli již jenom naše děvčata. Ze začátku si udržovala jednobrankový až dvoubrankový náskok. S přibývajícími minutami začal Vracov více odskakovat až na poločasový rozdíl pěti branek.

V poločasové přestávce byly hráčky nabádány k nepodcenění zbytku zápasu – „Most se určitě bez boje nezvdá, důležitých bude prvních 10 minut druhého poločasu.“ Do druhého poločasu vstoupila lépe naše děvčata. Díky pokračujícímu dobrému výkonu nenechala Most zdramatizovat utkání. Stejně jako první poločas, i ten druhý dokázaly holky zvítězit o pět branek a celkový rozdíl utkání tak byl desetibrankový ve prospěch Vracova. V cestě za medailí tak byly první dva body.

Vracov – Chropyně 16:16 (12:9)
Branky: Polanská N. (7), Jandásková (5), Niklová (3), Šafářová (1)

Nervozita vracovských hráček byla před zápasem velmi vysoká. Stres však velmi rychle opadl, Vracov se ujal vedení v zápase, obraně se dařilo vynášet míče. Stav utkání byl v 5. minutě 4:0 pro Vracov a v 10. minutě vedly již 7:2. V průběhu prvního poločasu Vracov odskočil na rozdíl šesti branek na 12:6. V tento okamžik domácí trenérka změnila rozestavení obrany s bekem na kraji a brankové hody Vracova skončily. Chropyně do poločasu dokázala snížit na rozdíl tři branek 12:9.

V druhém poločase čekalo na vracovské děvčata hotové peklo. Domácí diváci začali nepříjemně pokřikovat a vracovské hráčky se dostaly pod tlak. Nesportovním gestem se nejvíce projevoval domácí hlasatel u mikrofonu, který příliš hlasitě podporoval domácí družstvo a vracovské družstvo shazoval. Přes křik hlasatele nebylo na hřišti slyšet vlastního slova. Hráčky neslyšely pokyny trenérů ani vlastní domluvu secvičených systému, stejně jako obránkyně neslyšely pokyny brankářky. Chropyni se podařilo srovnat stav utkání na 12:12. Vracov dokázal na chvíli odskočit o tři branky, jenže domácí opět srovnaly. Za vyrovnaného stavu ztratil vracovský útok míč půl minuty před koncem. Naštěstí se soupeřům nepodařilo vstřelit rozdílovou branku. Rychlý protiútok Vracov již nestihl a zápas tak skončil remízou.

Vracov – Plzeň 9:10 (4:6)
Branky: Jandásková (4), Niklová (3), Polanská N. (2)

Plzeň, družstvo, které má všechny posty velmi výborně obsazené. Do utkání jsme vstoupili hůře a rychle prohrávali o dvě branky. Útok se po třech akcích dokázal chytnout a snížil stav. Od tohoto okamžiku začaly dominovat obě obrany. Zatímco naše útočnice byly v útoku bity jako žito a neustále drženy, vracovská děvčata dokázala udržet útočnice v rámci všech pravidel a bez zbytečné hrubosti. Poločasový rozdíl dvou branek pro Plzeň nebyl pro vracovské hráčky nikterak neřešitelný.

Ve druhém poločase Vracov ještě zlepšil svůj výkon v obraně a soupeřky se dostaly pod tlak. V průběhu hry Vracov dokázal srovnat stav a měl dokonce i velmi blízko k překlopení vývoje utkání na svou stranu. Bohužel nepromněnný pokutový hod nás do vedení nedostal. Na konci utkání jsme byli i jemně řezáni od rozhodčího, který byl asi proti naší výhře. Konec utkání pískl předčasně v momentě kdy se Bětka Fridrichová skvěle zahraným falešným střídáním řítila sama na branku Plzně.

Vracov – Krčín 27:22 (14:10)
Branky: Polanská N. (9), Niklová (9), Jandásková (8), Šafářová (1)

Před utkáním bylo trenérům jasné, že toto utkání rozhodne útok, který udrží delší dobu stabilní střelbu. Krčínskému útoku navíc velí jedna z nejlepších útočnic v ČR Simona Šimánková. Úvod utkání jsme chytli skvěle, jako proti Chropyni, a již po minutě a půl třemi rychlými brankami vedli. Cíl byl znejistěn soupeřovu brankářkou, což se nám zřejmě povedlo. Probral se však i útok soupeře. Obě obrany hořely a nedokázaly si poradit s útoky. Již v 7. minutě padlo 17 branek a zápas vypadal na velké střelecké hody. V prvním poločase se povedlo Vracovu vypracovat čtyřbrankový náskok. Hráčky byly o poločase opět nabádány k maximální soustředěnosti a nepodcenění situace.

V páté minutě druhého poločasu se nezaviněnou srážkou v souboji o míč zranila Míša Repíková. Vracovský tým, zejména obrana, byl značně otřesen z této situace. V útoku se Elišce Niklové nedařilo proměňovat střely v branky z jasných vyložených pozic, kdy krčínské hráčky úmyslně nechaly střílet naše útočnice bez faulů. Naproti tomu krčínský útok zabral a podařilo se mu srovnat. Zápas se vyhrotil červenou kartou pro trenéra Krčína za kritiku rozhodčího po několika velmi sporných momentech. Po ošetření se do obrany vrátila Míša Repíková a Vracov i díky početní převaze dokázal strhnout utkání opět na svou stranu a zvítězit o pět branek.

Vracov – Bakov 24:4 (11:1)
Branky: Polanská N. (9), Šafářová (8), Jandásková (2), Niklová (2), Fridrichová (2), Čajková K. (1)

V neděli ráno nás čekal poslední soupeř – Bakov, papírový outsider, který na turnaji nevyhrál jediný zápas. Po výhře Krčína nad Plzní holky věděly, že výhra znamená stříbrné medaile. Tento pocit je nejspíš v úvodu zápasu velmi svazoval, neboť první tři útoky skončily bez úspěchu na soupeřově brankářce. Naopak obrana fungovala výborně a nedovolila soupeřkám střelbu z žádné střelecké pozice.

Skóre utkání otevřela Natka Polanská ve 4. minutě, poté se již Vracovský útok chytl a v 7. minutě vedl 7:0. Vracov kompletně vystřídal celou sestavu a do hry se tak dostaly i hráčky, které během turnaje dostaly méně prostoru. Zbytek prvního poločasu byl herně slabší, obraz hry se však zlepšil ve druhém poločase a děvčata již předváděla svou typickou házenou. V tomto utkání šlo vidět, že vracovská lavička je velmi kvalitní a holky jsou dobře připravené kdykoliv zasáhnout ze střídačky do utkání bez újmy na kvalitě hry.

Individuální ocenění:
Míša Repíková – nejlepší obránce
Natka Polanská – nejlepší útočník
Natka Polanská – 3. nejlepší střelec
Lucka Jurečková – 3. nejlepší brankář
Klárka Jandásková – nejsympatičtější hráčka mistrovství

Vracovská děvčata tak posbírala i řadu individuálních ocenění. Všechna děvčata si za předvedený výkon na mistrovství, ale i v průběhu celou roku zaslouží velkou pochvalu. Nakonec může naše děvčata mrzet utkání s Chropyní, jeden vstřelený gól navíc nebo jedna neobdržená branka rozhodla o tom, že jedna branka chyběla Vracovu na titul mistra republiky.

Foto z mistrovství najdete jako vždy na rajčeti nebo ve fotogalerii.