ČlánkyVýsledky

Semifinálová skupina „D“ Zimní ligy mládeže dorostenek, sobota 21. února – Vracov

Zimní liga dorostenek pokračovala semifinálovým kolem, které se uskutečnilo na domácí palubovce.

Účastníci byly rozděleni do dvou skupin podle umístění ve čtvrtfinálových skupinách „A“ a „B“, jako náhradník za chybějícího účastníka z „béčkového čtvrtfinále“ startoval i domácí Vracov jenž ve Staré Vsi vyhořel a postup si nevybojoval.

Skupina A: TJ Stará Ves nad Ondřejnicí (severní Morava), Draken Brno (jižní Morava), TJ Sokol Vracov (jižní Morava)
Skupina B: Sokol Krčín (východní Čechy), Sokol Svinov (severní Morava), SK Studénka (severní Morava)

Ředitel turnaje: Jaromír Kunický (Vracov)
Rozhodčí: Michal Kratochvíl (Vítkovice), Jan Musil (Brno)
Hrací doba: v základních skupinách 2 x 15 minut, ve vyřazovací části 2 x 20 minut

Konec 16:15

Sestava: Jurečková Lucie – Kutarňová Ema, Novotná Vanesa (8), Pekařová Monika, Somrová Veronika, Kolibová Tereza – Polanská Natálie (18), Šafářová Kateřina (16), Niklová Eliška (6)

V prvním utkání nastoupil Vracov proti tradičnímu soupeři Drakenu. Výkon oslnivý nebyl, především v útočné fázi hráčky často střílely mimo tři tyče hostující brankářky. Oživení v útočné fázi přinesla až obránkyně Novotná, která v průběhu celého turnaje vypomáhala  třem útočnicím, které byly pro tento turnaj k dispozici. Vracov první utkání zvládl a po výhře 9:4 oplatil Drakenu tři týdny starou porážku ze Staré Vsi.

Se Starou Vsí se Vracov utkal letos poprvé. Ves byla spolu s Krčínem velkým favoritem této semifinálové skupiny. Ze zkušeností z posledních zápasů bylo jasné, že Vracov čeká k dobývání pevná obrana a bylo tomu tak po drtivou část zápasu, kdy se vracovské útočnice jen horkotěžko prosazovaly (vracovské útočnice byly o  hlavu menší než soupeřky a váhový rozdíl byl také  značný). Znatelně chyběla střelba z dálky. Recept a možná i konečně odvahu našly až pět minut před koncem, kdy již bylo příliš pozdě zvrátit stav utkání. Nicméně prohra o dvě branky 9:7 byla dobrým výsledkem. Především potěšila hra obrany, která až na chyby v úvodu utkání fungovala spolehlivě.

V turnajové skupině „A“ k výsledkovému překvapení nedošlo, první místo obsadila Stará Ves, druhé místo Vracov a třetí místo Draken. To v „béčkové“ skupině o překvapení nebylo nouze. Nejdříve v zápase Studénka x Svinov, kdy Svinov jasně dominoval, došlo k zvratu a Studénka dokázala v posledních sekundách vyrovnat na konečných 7:7, po tomto výsledku se očekávalo, že o druhé skupinové příčce rozhodne „kdo dostane menší příděl od Krčína“. K této situaci však nedošlo, neboť v zápase Svinov x Krčín došlo k druhému velkému překvapení. Krčínský útok, jenž hraje i v první lize žen nedokázal za poločas vsítit branku, nula na kontě Krčína svítila i dlouhou část druhého poločasu a tak si Svinov své vedení v klidu pohlídal. Pořadí ve skupině bylo následující: 1. Svinov, 2. Krčín, 3. Studénka.

V nejdůležitějším utkání celého dne (čtvrtfinále turnaje) se Vracov utkal se Studénkou. Papírově měla být domácí děvčata favoritem – doposud v zájemném měření sil vždy zvítězila. Postupu Vracova dál nasvědčoval i úvod utkání a o poločase děvčata v pohodě vedla 8:4. Hladký průběh prvnílo poločasu možná dorostenky příliš uchlácholil a další vývoj utkání podcenily, soupeřky dokázaly v druhé půli rychle vyrovnat na 8:8 a začal velmi nervózní boj. Především domácí útok se dostal do křeče a nedokázal se prosadit přes důraznou osobní obranu Studénky. Obrana si v tomto utkání vybrala většinu svých slabých chvilek a soupeřkám značně usnadňovala střílení branek. Stav utkání se děvčatům podařilo zvrátit až v závěru utkání. Největší zásluhu na vstřelených brankách měla Natálie Polanská, jenž vsítila většinu branek. Tento zápas ji však stál spoustu sil a zranění střelecké ruky.

Vítězstvím nad Studénkou se Vracov kvalifikoval do březnového finálového turnaje v Plzni a tak semifinálové utkání turnaje mohl odehrát již v klidu, hrálo se však stále ještě o lepší víchozí pozici pro finálový turnaj.

V semifinále domáci hráčky narazily na Svinov, který jako vítěz skupiny nemusel hrát čtvrtfinálové utkání a měl tak delší odpočinek. Tak jako s Drakenem  i se Svinovem Vracov v přechozím kole prohrál. Tentokrát to však byl úplně jiný zápas. Vstup do utkání se děvčatům povedl a v polovině prvního poločasu vedla již 4:0, především zásluhou Kateřiny Šafářové, která byla v tomto utkání tahounem útoku . Obrana společně s brankářkou Jurečkovou si svůj nejlepší výkon dne nechala na toto utkání  a soupeřkám dovolovala  střelbu převážně jenom z těžkých úhlů. Celé utkání působilo značně ospale, domácí hráčky neměly sílu na rychlejší pojetí házené, zejména na Polanské byla vidět únava předchozího  utkání. Utkání však domácí házenkářky dovedly do vítězného konce především díky již zmiňovanému výkonu obrany.

Finále se Starou Vsí (ta ve velmi dramatickém a silově pojetém semifinálovém utkání porazila oslabený Krčín), bylo bezpředmětné, neboť domácí tým se druhým místem více než spokojil.

Hodnocení turnaje slovy trenéra: „Za možnost startovat jako náhradník v semifinále jsem velmi rád, určitě by byla pro tento tým velká škoda zakončit zimní část sezóny tak brzo. Start v tomto kole však byl kritizován  některými  účastníky, což mě mrzí, že to tak vidí. K samotnému průběhu turnaje – měl jsem velké obavy o to, jak naše hra bude vypadat. Od čtvrtfinále ve Vsi uběhly tří týdny a  děvčata jsem však od té doby viděl jenom dvakrát vinou chřipkové epidemie a uzavření haly díky plesům. Do útoku jsem měl k dispozici jenom tři děvčata, ta byla s přibývajícími zápasy velmi vyčerpaná a trpěla tím kvalita naší útočné hry. Zato obrana s brankářkou až na zápas se Studénkou fungovala dnes velice dobře a jsem s ní spokojený. Také jsem velmi rád za druhé místo, což by nám mělo zajistit suveréní Tymákov již ve skupině a vyhnout se tak těžším soupeřům v případném play-off finálového turnaje.“

Foto-zdokumentované celé semifinále v galerii.