Nezařazené

Ohlédnutí za Halovým Mistrovstvím České republiky starších žaček v Litvínově

Komentář k uplynulému Halovému Mistrovství.

Starší žákyně TJ Sokola Vracov jsou v letošním soutěžním ročníku po podzimní částí na první příčce, svou dominanci potvrdily i v oblastní jihomoravské kvalifikaci na Zimní Halové Mistrovství České republiky, kterou bez prohry ovládly a během zimní přípravy dokázaly ovládnout jako host i severomoravskou kvalifikaci.

Halové Mistrovství České republiky se konalo ve sportovní hale Koldům v neděli 24. března 2019 v severočeském Litvínově. Účastníci finálového turnaje byly vítězové jednotlivých oblastí – TJ Sokol Vracov (jihomoravská oblast), TJ Stará Ves nad Ondřejnicí (severomoravská oblast), Sokol Krčín (východočeská oblast), TJ Sokol Bakov nad Jizerou (středočeská oblast), TJ Přeštice (západočeská oblast) a KNH Litvínov (severočeská oblast).

Libor Bulička, trenér „Před finále jsme bohužel nestihli dostatečně potrénovat, trápily nás opakované zdravotní komplikace některých klíčových hráček, a tak jsem měl trochu obavy, že nás to může stát dobré umístění. Nicméně před finále jsme si dali s holkami jasný cíl, a to přivést medaili, můj osobní typ bylo druhé místo.“

V prvním zápase čekal vracovská děvčata nejtěžší soupeř, favorit celého turnaje, západočeské Přeštice. Porazit západočeský tým je vždy velká událost, obzvláště tak silný oddíl jako jsou Přeštice. Libor Bulička, trenér „Věděli jsme, že pokud chceme pomýšlet na první místo, jiná cesta, než porazit Přeštice neexistuje a naprosto zásadní bude ubránit přeštickou elitní střelkyni. V zimní přípravě jsme se na to připravovali, nicméně všechny naše tajné trumfy jsem v tomto zápase vytahovat nechtěl, vzhledem k tomu, že se s Přešticemi letos ještě utkáme.“ Úvod utkání Vracovu vůbec nevyšel, hned po několika vteřinách prohrával 0:1 a z kraje utkání po dvou nezachycených rychlých přechodech 1:3. Poté již vracovská defenzíva začala fungovat a soupeři do konce poločasu již nedovolila skórovat, naproti tomu vacovský útok dokázal ztrátu srovnat na poločasový stav 3:3. Libor Bulička, trenér „O poločase jsem tomu, že Přeštice porazíme začal mnohem více věřit, jedinou obavu jsem měl z toho, že to naše přední řada neuběhá, protože to bylo fyzicky velmi náročné utkání.“ Hned z úvodu druhé půle vracovská děvčata převzala kontrolu nad zápasem a vytvořila si až čtyřbrankový rozdíl. Ten se jim sice do konce utkání nepodařilo udržet, ale i tak výsledek 8:5 pro Vracov po závěrečném hvizdu byl pro mnohé přihlížející nemalým překvapením.

V následujících zápasech měl být Vracov již favoritem, jenže hned druhé utkání ukázalo, že zadarmo mistrovský titul vracovským děvčatům do rukou nespadne. Libor Bulička, trenér „Čekal jsem to, a bohužel jsme se tomu opravdu nevyvarovali. Děvčata si nejspíš myslela, že po výhře nad Přešticemi půjde všechno snadno a samo a jsem rád, že je Stará Ves ihned vyvedla z omylu.“ Ve druhém utkání se Starou Vsí se vracovské házenkářky k výhře nečekaně složitě protrápily. Poločasové skóre 3:3 tentokrát více nabudilo soupeře a vracovská děvčata tak musela odvracet neplánovanou pohromu, to se nakonec se štěstím podařilo a byla z toho druhá výhra 10:8. Libor Bulička, trenér „Po tomto zápase jsem měl k děvčatům proslov, který bych detailně nerozebíral. Každopádně to všechny holky pochopily a uvědomily si, že takováto cesta by k titulu nevedla.“

Ve třetím utkání Vracov nastoupil proti východočeskému Krčínu. Vracovská děvčata od prvních chvil převzala kontrolu nad zápasem a bylo jasné, že tentokrát k podcenění.  Poločasový šestibrankový rozdíl 9:3 Vracov uhájil, a ještě o něco navýšil na konečný stav 14:6.

Předposlední utkání sehrál Vracov proti domácímu Litvínovu. Jelikož měl Vracov na kontě tři výhry, matematika byla jasná, vítězství nad Litvínovem znamená vítězství v turnaji bez ohledu na výsledky zbývajících utkání. Podobně jako v utkání s Krčínem i tentokrát Vracov nedopustil žádné drama a po poločase vedl 6:1, tento rozdíl si Vracov v poklidu uhájil do závěrečného hvizdu rozhodčího a Vracov si připsal čtvrtou výhru 11:7.

V posledním utkání turnaje nastoupila vracovská děvčata proti Bakovu nad Jizerou. Prvenství v turnaji měl Vracov již jisté, a tak mohl hrát bez zbytečného stresu.  Utkání se hrálo ve velmi volném stylu a ani jedno z družstev příliš nebránilo. O poločasové pauze svítil na místní světelné tabuli stav 8:3 pro Vracov, tento náskok Vracov do konce utkání navýšil na konečných 16:4.

Barbora Slavíková, nejužitečnější hráčka družstva „Myslím, že turnaj probíhal dobře. Měla jsem strach z Přeštic, ale díky útoku jsem se uklidnila a zvládli jsme to. Druhý zápas nebyl tak pohodový, jak jsme si myslely, že bude. Hala byla velká, a tak se nám dařilo uvolňovat se a vynášet balóny. Myslela jsem si, že ten druhý zápas nedopadne dobře, ale dopadl, a tak jsme vlastně vyhráli a byli blíž, k tomu se stát mistry České republiky. Tím, že jsem si zahrála s těmi těžšími soupeři, jsem se vlastně i něco naučila. V Litvínově jsem si to užila, jak turnaj, tak i ty chvilky s ostatníma z týmu.“

Adéla Chlustinová, kapitánka družstva „Nikdy před turnajem jsem se nestresovala, tak jako před zápasem s Přešticemi. Myslím, že většina holek na tom bylo stejně jako já. Ale hned po prvním útoku to ze mě spadlo. Byl to náš nejtěžší soupeř. Ale v druhém zápase se Starou Vsí to bylo celkem těsné. Vyhráli jsme, ale ostatní týmy jsme už nepodcenili. V Litvínově to bylo úžasné, s holkama jsme si to užily a skamarádily jsme se s holkama z ostatních týmů. Doufám, že se dostaneme na letní mistrovství, abychom to mohly zažít znovu.“

Libor Bulička, trenér družstva „Vytyčený cíl přivést medaili jsme splnili a vylepšili ho o mistrovský titul, takže z tohoto hlediska panuje spokojenost. Měření sil s lídry jiných oblastí bylo velmi poučné, přestože jsme všechna utkání vyhráli, našlo se několik nedostatků, na kterých budeme muset zapracovat, poté věřím, že budeme schopni předvést naprosto dominantní výkony. Celkově jsem však s děvčaty velmi spokojen, na svůj věk jsou herně velmi vyzrála.“

Starší žákyně na Halovém Mistrovství České republiky opět přepisovaly historii vracovské házené! Titul je celkově třetí v historii vracovského oddílu (druhý od těchto děvčat a třetí za tři roky)! Po loňském prvním místu na halovém finále dokázaly starší žákyně letos tento titul obhájit, což jenom umocňuje jejich famózní výkon!

Od pátku 14. června do neděle 16. června 2019 pořádá TJ Sokol Vracov Mistrovství České republiky v kategorii starších žákyň. Právo účasti pořadatelskému celku automaticky nevzniká, a tak si budou muset vracovská děvčata svůj postup na tento turnaj v jarní částí soutěžní ročníku ještě vybojovat.