ČlánkyInformace

Zpráva z 15. Valné hromady Svazu národní házené

V sobotu 21. července 2012 se konala na pražském Strahově v sídle ČSTV 15. Valná hromada Svazu národní házené. Náš oddíl v Praze zastupoval Libor Bulička v roli delegáta.

Vedením VH byl pověřen místopředseda VV Ing. Josef Popelka. Účast všech pověřených delegátů z řad oddílů, výborů a komisí byla velmi nízká. Z Jihomoravské oblasti se zúčastnili pouze zástupci Vracova, Drakenu a 1. NH Brno, chyběli tak zástupci těch, jež se diskutované témata nejvíce dotýkala. Bohužel se nedostavil ani předseda JMOP Stanislav Vošický. Celkový počet všech mandátů s hlasem rozhodujícím se vyšplhal pouze na číslo 46, což bylo jen něco málo přes potřebných 50% k usnášeníschopnosti. V průběhu VH se tři zástupci bez omluvení vytratili, zůstalo pouze 43 hlasů, 42 již by bylo pod zmiňovaných 50%.

Z projevů zástupců komisí zazněly tyto informace:

 • Tlak ministerstva sloučit SNH a Svaz handballu pod jednu organizaci
 • Dopis p. Kočího s rezignací na všechny své funkce
 • Zahájení občansko-právního jednání ve věci s p. Kočím
 • Získání 400 set tisícové dotace na letošní rok
 • Zpráva o činnosti SNH za rok 2010 / 2011 a zpráva o hospodaření SNH za rok 2011
 • Návrh rozpočtu na rok 2012
 • Výběr pořadatelů MČR a PČR mládeže: 1. hlavní a nejdůležitější kritérium je umělý povrch

Některé diskutované témata, o kterých nebylo vedeno hlasování:

 • Namísto vetace rozhodčího navrhnout 8 oblíbených rozhodčí pro pískání především Play – Off
 • Platit si rozhodčí jednotlivě po každém zápase, neposílat poplatky na rozhodčí
 • Změna herního systému Play – Off:  1. a 2. celek základní části bude nasazen přímo do semifinále
 • Změna herního systému Play – Off: 1. až 4. celek si postupně podle umístění vyberou svého soupeře z 5. až 8. místa
 • Návrh na zrušení dvojkol, nepředehrávat první kolo jarní části na podzim, nekřížit finále Play – Off s MČR a PČR mládeže
 • Ustanovit soutěž přípravek a připravit jejich MČR a PČR, tyto soutěže již oficiálně běží v Plzeňském a Severomoravském kraji
 • Hodnotit hráče za celou sezonu nikoliv za kalendářní rok
 • Vytvořit diskusní fórum na webových stránkách SNH
 • Pokud má oddíl dvě družstva v ligových soutěžích, neplatit za obě družstva plnou částku na rozhodčího

Témata, o kterých proběhla hlasování delegátů :

Návrh vstoupil v platnost, Play – Off zrušeno od soutěžního ročníku 2013 / 2014!

Poněkud šokující pouze vyvolání této diskuze. Ligové oddíly si stěžovaly na velkou finanční zátěž navíc, nespravedlivost systému Play – Off, výhoda více zápasů oproti nepostupujícím týmům do PO. Paradoxem je, že oddíly si stěžovaly na příliš málo zápasů, velkou pauzou mezi částmi sezon a proto si odhlasovala většina zrušení PO. Nevíce za zrušení PO bojovaly Nýřany, Tymákov a Přeštice.

Návrh nevstoupil v platnost, ligové družstva nebudou mít povinnost odehrát zápasy na umělém povrchu!

Návrh nevstoupil v platnost, ligové družstva nebudou mít povinnost odehrát zápasy na umělém povrchu!

Jak příhodné pro některé oddíly bylo hlasování v tomto pořadí, pokud by vstoupilo v platnost předchozí hlasování, již by nebylo možné hlasovat o bodu 3. (O tomto pořadí rozhodoval p. Cedidlo a jeho mandátová komise)

V posledních letech nejvíce diskutované téma. Několik emotivních výstupů delegátů oddílu, které nevlastní umělý povrch a naproti tomu oddílů, kteří se dokázaly těmto podmínkám přizpůsobit. Jediný opravdu hodnotný důvod proč ne, přednesl zástupce Všenic. Hodně emotivních reakcí vyvolala narážka na Sokol Dobruška, na její neschopnost a neochotu se přizpůsobit. Nepomohlo ani přednesená studie o enormní zátěži asfaltu na klouby a velmi kritický projev Aleše Lišky. O tomto usnesení již nelze diskutovat ani hlasovat minimálně do konání další VH.

Návrh nevstoupil v platnost, Český pohár bude nadále povinný pro ligová družstva!

Další překvapivý bod. Oddíly si opět stěžovala na velké výdaje spojené s cestováním. Přitom prvoligové družstva vstupují do poháru později a finále je již plně hrazeno svazem. Opět si tento návrh odporuje s názorem, ligové družstva mají málo zápasů. V diskuzi zazněla věta: „Podepsat přihlášku do první ligy je jako podepsat se jedním podpisem dvěma ďáblům naráz, navíc to není právně zcela v pořádku.“ Naštěstí tento návrh neprošel.

Návrh vstoupil v platnost, ligové oddíly si budou moci zvolit trest!

Diskuze na toto téma nebyla tak jednoznačná, jak nakonec dopadlo hlasování. Byl vznesen výpočet, že jedno mládežnické družstvo stojí ročně více jak 11 tisíc korun namísto pokuty, ale minimálně 20 tisíc, podle zástupce Vítkovic p. Pana Blahuty. Těmto názorům oponoval především p. Pisch, podle něho by byla tato částka likvidační pro mnoho oddílů

Návrh vstoupil v platnost, peníze poputují na konto oblastních soutěží!

Zcela jednoznačná shoda všech přítomných, pouze drobná výtka od předsedy komise mládeže p. Ctirada Štěpánka, že některé oblasti se mohou dostat do finančních problémů při pořádání ZHP.

Návrh vstoupil v platnost!

Zde není moc co rozepisovat, VV na příští VH předloží plán na rozvoj Národní házení a mládeže pro nadcházející období dvou a pěti let.

Návrh nevstoupil v platnost, II. Liga žen nebude založena!

Toto téma nadnesl p. Popelka se slovy, že se celá Severočeská oblast jednoznačně shodla na založení II. Ligy žen. Návrh byl podpořen tvrzením, že dorostenky ligových oddílů nemají kde hrát, z důvodu velkého skoku mezi krajskou soutěží a I. Ligou. Kritika došla ze Severomoravské oblasti, pro kterou by bylo vytvoření II. Ligy žen likvidační pro SMOP žen. Své vlastní názory vyvracela delegátka Studénky, kdy jednou větou byla pro a druhou si návrh zavrhovala.

Návrh vstoupil v platnost!

VV, MK a KM bude mít za úkol získat a využívat více finančních prostředků na rozvoj mládeže. Přilákání mládeže k Národní házená, organizace ZHP, MČR a PCŘ, Výcvikových táborů mládeže a juniorů.

Návrh vstoupil v platnost!

Odsouhlasení výše zmiňovaných bodů a menších bodů jako je založení soutěže přípravky, odvolání p. Kočího z VV a další drobnější ustanovení.

VH také zvolila delegáta na Valnou hromadu ČSTV , SNH bude zastupovat předseda p. Jaroslav Holý.

Další valná hromada se uskuteční opět za dva roky, tudíž v roce 2014.

 

          – Bulička Libor –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..